R0.25D-153.3
DigiKey Part Number
R0.25D-153.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R0.25D-153.3
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 250MW
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 38mA, 38mA 13.5V - 16.5V Input
EDA/CAD Models
R0.25D-153.3 Models
Category
Current - Output (Max)
38mA, 38mA
Mfr
Power (Watts)
250 mW
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
60 ~ 70%
Voltage - Input (Min)
13.5V
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)