R-78HB6.5-0.5L
DigiKey Part Number
945-1720-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78HB6.5-0.5L
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 3.25W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 6.5V 500mA 9V - 72V Input
EDA/CAD Models
R-78HB6.5-0.5L Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
3.25 W
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
91%
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)