GP55-1241-FBW is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
RCD Components
In Stock: 0
Datasheet
1.24 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
GP55-1241-FBW
DigiKey Part Number
4855-GP55-1241-FBW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP55-1241-FBW
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 160°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)