BLU1206-5762-BT25W
DigiKey Part Number
4855-BLU1206-5762-BT25WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLU1206-5762-BT25W
Description
RES THIN FILM .25W 57.6K 0.1%
Customer Reference
Detailed Description
57.6 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)