BLU1206-1002-BT25W
DigiKey Part Number
4855-BLU1206-1002-BT25WTR-ND - Tape & Reel (TR)
4855-BLU1206-1002-BT25WCT-ND - Cut Tape (CT)
4855-BLU1206-1002-BT25WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLU1206-1002-BT25W
Description
RES THIN FILM .25W 10.0K 0.1%
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)