BLU0805-5760-BT25W
DigiKey Part Number
4855-BLU0805-5760-BT25WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLU0805-5760-BT25W
Description
RES THIN FILM .125W 576 OHM 0.1%
Customer Reference
Detailed Description
576 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)