160-R91-JBW is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
RCD Components
In Stock: 0
Datasheet
910 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
160-R91-JBW
DigiKey Part Number
4855-160-R91-JBW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160-R91-JBW
Description
RES 0.91 OHM 5% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)