1248-25-S-12
DigiKey Part Number
1772-3411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1248-25-S-12
Description
ROUND SPACER STEEL 1/4"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Round Spacer Unthreaded Steel 0.250" (6.35mm) 1/4" Clear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1248-25-S-12 Models
Category
Diameter - Outside
0.625" (15.88mm) 5/8"
Mfr
Between Board Height
0.250" (6.35mm) 1/4"
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.250" (6.35mm) 1/4"
Part Status
Active
Material
Type
Plating
Chromate, Zinc
Threaded/Unthreaded
Unthreaded
Color
Clear
Gender
Female, Female
Base Product Number
Diameter - Inside
0.252" (6.40mm)