MCS-120A-1T-5
DigiKey Part Number
3307-MCS-120A-1T-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS-120A-1T-5
Description
RELAY TIME DELAY 5SEC CHAS MT
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay SPST-NO (1 Form A) Fixed, 5 Sec Delay Chassis Mount
Category
Circuit
SPST-NO (1 Form A)
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Delay Time
Fixed, 5 Sec
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)