CSB-24D-5-10S
DigiKey Part Number
3307-CSB-24D-5-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSB-24D-5-10S
Description
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
One Shot Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.1 Sec ~ 10 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Delay Time
0.1 Sec ~ 10 Sec
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)