CSB-115A-2-30M
DigiKey Part Number
3307-CSB-115A-2-30M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSB-115A-2-30M
Description
RELAY TIME DELAY 30MIN 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
One Shot Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 18 Sec ~ 30 Min Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Delay Time
18 Sec ~ 30 Min
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
115VAC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)