CCB-24D-5-.5S
DigiKey Part Number
3307-CCB-24D-5-.5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB-24D-5-.5S
Description
RELAY TIME DELAY 0.5SEC 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.05 Sec ~ 0.5 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Delay Time
0.05 Sec ~ 0.5 Sec
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)