CCB-24D-2-20M
DigiKey Part Number
3307-CCB-24D-2-20M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB-24D-2-20M
Description
RELAY TIME DELAY 20MIN 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 12 Sec ~ 20 Min Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Delay Time
12 Sec ~ 20 Min
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)