YCGS024AA
YCGS024AA
DigiKey Part Number
2958-YCGS024AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YCGS024AA
Description
2IN1 CHIP ANTENNA 3.2 X 1.6 X 0.
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GNSS, Wi-Fi Chip Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YCGS024AA Models
Category
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
Manufacturer
Quectel
Antenna Type
Chip
Packaging
Bulk
Number of Bands
2
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
RF Family/Standard
Navigation, WiFi
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Frequency Group
Wide Band
Applications
GNSS, Wi-Fi
Frequency (Center/Band)
1.58GHz, 2.45GHz, 5.5GHz