QPDF-320-4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
FORTEC Power GmbH
In Stock: 31
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 182
Datasheet
Synching and Short Circuiting an Active Clamp Forward Converter | NCP1566 PWM Controller
QPDF-320-4
DigiKey Part Number
QPDF-320-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QPDF-320-4
Description
AC/DC CONVERTER 4V 320W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 4V 88 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
78%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.92" L x 4.53" W x 1.95" H (226.5mm x 115.0mm x 49.6mm)
Voltage - Output 1
4V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
60 A