FAD1-08025CBHW12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 391
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.3 CFM (1.13m³/min) 2 Wire Leads
FAD1-08025CBHW12
DigiKey Part Number
FAD1-08025CBHW12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-08025CBHW12
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Mfr
Noise
33.4dB(A)
Series
Power (Watts)
1.92 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Discontinued at DigiKey
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.189 lb (85.73 g)
Air Flow
40.3 CFM (1.13m³/min)
Current Rating (Amps)
0.160A
Static Pressure
0.154 in H2O (38.4 Pa)