QI530M-R68M-T
DigiKey Part Number
4981-QI530M-R68M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
4981-QI530M-R68M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
4981-QI530M-R68M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QI530M-R68M-T
Description
5.4X5.2X3.0MM, POWER INDUCTOR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µH Shielded Molded Inductor 9.6 A 12mOhm Max 2-SMD, No Lead
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD, No Lead
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD (5.4x5.2)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)