PG0871.821NL
DigiKey Part Number
553-3137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0871.821NL
Description
FIXED IND 820NH 19A 2.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 nH Shielded Wirewound Inductor 19 A 2.3mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
21A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.3mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)