PG0871.472NL
DigiKey Part Number
553-3134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0871.472NL
Description
FIXED IND 4.7UH 6.7A 17 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 6.7 A 17mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
17mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)