PG0077.142NLT
DigiKey Part Number
553-PG0077.142NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PG0077.142NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PG0077.142NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0077.142NLT
Description
FIXED IND 1.4UH 27A 2.1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 µH Unshielded Inductor 27 A 2.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0077.142NLT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.1mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.551" L x 0.512" W (14.00mm x 13.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
28A