PE-53604NL
DigiKey Part Number
553-1372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-53604NL
Description
FIXED IND 58.1UH 1.3A 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.3 A 290mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard
Type
Toroidal
Size / Dimension
0.570" L x 0.565" W (14.48mm x 14.35mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)