PE-1008CD151GTT
DigiKey Part Number
553-PE-1008CD151GTTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PE-1008CD151GTTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PE-1008CD151GTTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-1008CD151GTT
Description
FIXED IND 150NH 580MA 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 580 mA 160mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
625MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)