PE-0603CD1N8JTT
DigiKey Part Number
553-PE-0603CD1N8JTTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PE-0603CD1N8JTTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PE-0603CD1N8JTTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-0603CD1N8JTT
Description
FIXED IND 1.8NH 700MA 50 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 50mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)