PA5449.103NLT
DigiKey Part Number
553-PA5449.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5449.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5449.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5449.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 5.5A 59 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 59mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5449.103NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
59mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)