PA5041.121HLT
DigiKey Part Number
553-PA5041.121HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5041.121HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5041.121HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5041.121HLT
Description
FIXED IND 120NH 40A 0.29 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Shielded Inductor 40 A 0.29mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA5041.121HLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.29mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Current - Saturation (Isat)
75A