PA4342.822NLT
DigiKey Part Number
553-3444-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3444-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3444-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4342.822NLT
Description
FIXED IND 8.2UH 8A 25.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 25.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA4342.822NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
25.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)