P1173.472NL
DigiKey Part Number
553-3545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1173.472NL
Description
FIXED IND 4.7UH 7.9A 9.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 7.9 A 9.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A