P1172.472NLT
DigiKey Part Number
553-P1172.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P1172.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P1172.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1172.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 7.9A 9.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 7.9 A 9.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1172.472NLT Models
DC Resistance (DCR)
9.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A