P0250.222NL
DigiKey Part Number
553-2821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0250.222NL
Description
FIXED IND 2.2UH 7.1A 14 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 7.1 A 14mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)