Image for LPF1608LL01R5000A is not available
LPF1608LL01R5000A
DigiKey Part Number
553-LPF1608LL01R5000ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF1608LL01R5000A
Description
RF FILTER LOW PASS 5.425GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.425GHz Center Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 1.05GHz Bandwidth 0.7dB 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
0.7dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
5.425GHz Center
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Bandwidth
1.05GHz