ICEFIN49DMN
DigiKey Part Number
553-3942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICEFIN49DMN
Description
RF ANT 5.5GHZ BLADE N FEM CONN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Dome N Type Female Connector Mount
Category
Frequency Range
4.9GHz ~ 6GHz
Manufacturer
Pulse Electronics
Antenna Type
Dome
Series
Number of Bands
1
Packaging
Bulk
Termination
N Type Female
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Frequency Group
SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
5.5GHz
Height (Max)
2.624" (66.66mm)