GPSSB800/2170FS
DigiKey Part Number
GPSSB800/2170FS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPSSB800/2170FS
Description
RF ANT 883MHZ/1.575GHZ FLAT BAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Flat Bar SMA Male, FME Female Adhesive
Category
Number of Bands
3
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
Packaging
Bulk
Gain
25dB
Part Status
Active
Features
LNA
RF Family/Standard
Navigation
Termination
SMA Male, FME Female
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
Ingress Protection
IP67
Frequency (Center/Band)
883MHz, 1.575GHz, 1.9GHz
Mounting Type
Adhesive
Frequency Range
806MHz ~ 960MHz, 1.574GHz ~ 1.576GHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
Height (Max)
0.543" (13.80mm)