Image for E2454NLT is not available
E2454NLT
DigiKey Part Number
E2454NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2454NLT
Description
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:2 SMD
Customer Reference
Detailed Description
50µH, 200µH Isolation and Data Interface (Encapsulated) Pulse Transformer 1CT:2CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver Surface Mount
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:2CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Manufacturer
Pulse Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.500" L x 0.280" W (12.70mm x 7.11mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.245" (6.22mm)
Transformer Type
Isolation and Data Interface (Encapsulated)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Inductance
50µH, 200µH