DP241-5-10A21 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hammond Manufacturing
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
DP241-5-10A21
DigiKey Part Number
DP241-5-10A21-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP241-5-10A21
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary 10V Secondary 1.2A Chassis Mount
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Pulse Electronics
Center Tap
Yes
Series
Power - Max
12VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
71.37mm L x 41.40mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
35.05mm
Voltage - Secondary (Full Load)
10V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Current - Output (Max)
1.2A