BWVT006060201R5M00
DigiKey Part Number
553-BWVT006060201R5M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVT006060201R5M00
Description
FIXED IND 1.5UH 3.33A 26 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 3.33 A 26mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
26mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.86A