BWVS00808040101M00
DigiKey Part Number
553-BWVS00808040101M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS00808040101M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS00808040101M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00808040101M00
Description
FIXED IND 100UH 1.1A 340 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 1.1 A 340mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
DC Resistance (DCR)
340mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)