BWVS00606028100T00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Shielded Inductor 2.07 A 65mOhm 2424 (6060 Metric)
BWVS00606028100T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606028100T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606028100T00
Description
FIXED IND 10UH 2.07A 65 MOHM SMD
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
65mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.25A