BWVS00404018151M00
DigiKey Part Number
553-BWVS00404018151M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00404018151M00
Description
FIXED IND 150UH 270MA 2.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Inductor 270 mA 2.5Ohm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
310mA