BWVH002520123R3MH1
DigiKey Part Number
553-BWVH002520123R3MH1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVH002520123R3MH1
Description
FIXED IND 3.3UH 1A 190 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 1 A 190mOhm 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
190mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)