BWVH002016104R7MH1
DigiKey Part Number
553-BWVH002016104R7MH1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVH002016104R7MH1
Description
FIXED IND 4.7UH 680MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 680 mA 520mOhm 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)