BWVF003030101R5M00
DigiKey Part Number
553-BWVF003030101R5M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVF003030101R5M00
Description
FIXED IND 1.5UH 490MA 85 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 490 mA 85mOhm 1212 (3030 Metric)
DC Resistance (DCR)
85mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA