BWVF002520126R8M00
DigiKey Part Number
553-BWVF002520126R8M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVF002520126R8M00
Description
FIXED IND 6.8UH 720MA 300 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 720 mA 300mOhm 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA