BWVF002520124R7M00
DigiKey Part Number
553-BWVF002520124R7M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVF002520124R7M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVF002520124R7M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVF002520124R7M00
Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 1.1 A 190mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
190mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)