BWVC002016121R0T00
DigiKey Part Number
553-BWVC002016121R0T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVC002016121R0T00
Description
FIXED IND 1UH 1.62A 83 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 1.62 A 83mOhm 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
83mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
1.71A