BWQV00453226122K00
DigiKey Part Number
553-BWQV00453226122K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWQV00453226122K00
Description
FIXED IND 1.2MH 45MA 30 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 45 mA 30Ohm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30Ohm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
1.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.142" W (4.50mm x 3.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)