BWNC00372926391J00
DigiKey Part Number
553-BWNC00372926391J00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWNC00372926391J00
Description
FIXED IND 390UH 17.6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 17.6Ohm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
17.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
2.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.146" L x 0.114" W (3.70mm x 2.90mm)
Current - Saturation (Isat)
75mA
Height - Seated (Max)
0.102" (2.60mm)