BWHP0016100856NH00
DigiKey Part Number
553-BWHP0016100856NH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWHP0016100856NH00
Description
FIXED IND 56NH 610MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 610 mA 300mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
43 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)