BWCT001609064N3J00
DigiKey Part Number
553-BWCT001609064N3J00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCT001609064N3J00
Description
FIXED IND 4.3NH 1.3A 76 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.3 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 76mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
76mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)