BWCT001609061N0K00
DigiKey Part Number
553-BWCT001609061N0K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCT001609061N0K00
Description
FIXED IND 1NH 1.6A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 45mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)