BWCS002928212R2G00
DigiKey Part Number
553-BWCS002928212R2G00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWCS002928212R2G00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWCS002928212R2G00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS002928212R2G00
Description
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 280 mA 2.8Ohm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
28 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
160MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
1411
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)